
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 22.5 mm |
| Width | 4.7 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -35 °C |
| Number of Pins | 70 |
| Height | 3.5 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 50 V |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 500 µm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Phosphor Copper |
| Pitch | 500 µm |
| Current Rating | 300 mA |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Orientation | Straight |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 10 months ago) |
| Gender | Receptacle |
| Number of Contacts | 70 |
| Connector Type | Receptacle |
| Number of Positions | 70 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 5.7 mm |
| Housing Material | Polyamide (PA) |
| Contact Resistance | 60 mΩ |
| Housing Color | White |
| Stack Height | 5 mm |
| Mated Stacking Heights | 7 mm |
| Contact Voltage Rating (AC) | 50 V |
| Contact Pitch | 0.5 mm |
| Mounting Angle | Straight |
Stock: 606
Distributors
pcbx
Unit Price$1.42687
Ext.Price$1.42687
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.42687 | $1.42687 |
| 10 | $1.00796 | $10.07960 |
| 25 | $0.96201 | $24.05025 |
| 50 | $0.91815 | $45.90750 |
| 100 | $0.87630 | $87.63000 |
| 300 | $0.85070 | $255.21000 |
| 500 | $0.82586 | $412.93000 |
| 1000 | $0.73866 | $738.66000 |
